GMP İYİ ÜRETİM UYGULAMALARI SİSTEMİ BELGESİ NEDİR GMP İYİ ÜRETİM UYGULAMALARI SİSTEMİ BELGESİ NEDİR
GMP Belgesi
gmp Kayra Patent
GMP İYİ ÜRETİM UYGULAMALARI SİSTEMİ BELGESİ NEDİR  ;
İşletmelerinde GMP İyi Üretim Uygulamaları Sistemi’ni kurmuş olan ve bu sistemin gereklerine uygun üretim yapan firmalar, bir belgelendirme kuruluşuna başvurarak GMP İyi Üretim Uygulamaları Sistemi Belgesi’ni almak isteyebilirler.

Faaliyetleri sırasında, bina, makine, ekipman ve malzemelerde gerekli standartları sağlayan, iş süreçlerini ve uygulama talimatlarını dokümante eden, üretim için ham madde girişi, işlenmesi, saklaması ve dağıtım esaslarını tespit eden, faaliyetlerin aksamadan ve hız kesmeden yürütülmesi için gerekli yetki ve onay sistemlerini kuran, olası durumlarda şikayet alma ve ürün geri çağırma sistemlerini kuran, üretimde kalite yönetim sistemi standartlarında uygun davranan firmalar, diğer taraftan bütün bu standartlara uygun faaliyet gösteriyorlarsa, bu belgeyi almaya hak kazanırlar.
Bunun için yapılması gereken, bir belgelendirme kuruluşu ile sözleşme yapmak ve yapılacak denetimlerden başarı ile geçmektir.

Türk Standartları Enstitüsü’nde, Ürün Belgelendirme Merkezi’ne bağlı faaliyet gösteren Kimya Sektörü Belgelendirme Müdürlüğü tarafından, GMP İyi Üretim Uygulamaları Sistemi Belgesi düzenlenmektedir. Bu belge, ülkemizde üretilip ihraç edilecek olan ilaç, gıda, kozmetik ve tıbbi aletler gibi ürünler yanında, dış ülkelerden ithal edilerek iç piyasada satışa sunulacak olan aynı nitelikteki ürünler için de verilmektedir.

GMP İyi Üretim Uygulamaları Sistemi’nin yönetilmesi sırasında bazı zorunluluklara uymak gerekiyor. Herşeyden önce sistemin standartlarının dışına çıkmamak gerekiyor. Prosedürlere uygun hareket etmek ve üretimde doğru malzemeler kullanmak gerekiyor. Bunun yanında üretim için doğru ekipmanların kullanılması da önemlidir. Etiketleme hatalarına karşı azami dikkat gerekiyor. Her zaman titiz ve kurallara uygun şekilde çalışmak gerekiyor. Faaliyetler sırasında temizliği ve düzeni hiç bırakmamak gerekiyor. Her an hatalara ve kötü olaylara karşı hazırlıklı olmak gerekiyor.

Bu sayılan ilkelere uygun üretim yapıldığı sürece GMP İyi Üretim Uygulamaları Sistemi Belgesi için yapılacak denetimlerden geçmemek mümkün değildir.
   Diğer Hizmetlerimiz ;
Kayra İletişim
0232 364 49 03
Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz
CE Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
CE Belgesi
CE Belgesi Nedir? CE Belgesi nasıl alınır? Aşamaları Nelerdir ?
ISO 9001:2015 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 9001:2015 Belgesi
ISO 9001:2015 Belgesi Nedir? ISO 9001 i Hangi Firmalar Alabilir?
ISO 14001çevre yönetim sistemi Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 14001:2015
ISO 14001:2015 Belgesi Nasıl Alınır ? ISO 14001:2015 alım aşamaları nelerdir?
Patent tescil, marka tescil, faydalı model tescil Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
Marka Tescil
Marka Tescil, Faydalı Model Tecil , Patent Tescil Belgesi Nasıl Alınır?
ISO 27001 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 27001 Belgesi
ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır? ISO 27001 Belgesi Aşamaları Nelerdir?
ISO 22000 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 22000 Belgesi
ISO 22000 Belgesi Nedir? ISO 22000 Belgesi nasıl alınır?
KAYRA WEB SERVİSİ Copyright © | Web Dizayn